Wycieczka na Górny Śląsk

Co miały wspólnego z kopalnią kanarki? Gdzie w Zabrzu arkady iście przypominające rzymskie akweduty? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w czasie wycieczki Koła Ministranckiego i Duszpasterstwa Młodzieży SKAŁA.

12 listopada ministranci naszej parafii wraz z członkami Duszpasterstwa Młodzieży SKAŁA udali się na pielgrzymkę do Zabrza i Katowic. Celem wyjazdu było nawiedzenie zabrzańskiego kościoła pw. św. Józefa. Charakteryzuje się on niezwykle ciekawą architekturą. Była to też okazja do modlitwy skierowanej do św. Józefa. Trwa przecież rok jemu poświęcony!

Po nawiedzeniu kościoła św. Józefa i modlitwie w nim, pojechaliśmy na zwiedzanie kopalni węgla kamiennego Guido (Zabrze). Mogliśmy się tam przekonać jak wyglądała praca górników i jak zmieniała się ona w ciągu historii eksploatacji złóż węgla na Górnym Śląsku. Zobaczyliśmy z bliska fukncjonowanie maszyn górniczych i warunki panujące "przy ścianie".

kaplica św. Barbary w Koplani Guido

Po wizycie w kopalni przejechaliśmy do Katowic na spacer zabytkowym osiedlem górniczym o nazwie Nikiszowiec. Spacer łączył się z mini-konkursem na najlepsze zdjecie przedstawiające charakterystyczną architekturę katowickiego "Nikisza".

Zabudowa osiedla Nikiszowiec.

Po trudach dnia pokrzepiliśmy się nieco przy pizzy i syci (nie tylko) wrażeń wróciliśmy ze Śląska do Kielc!

Więcej zdjęć można zobaczyć w Galerii!