Pomagamy Ukrainie

Wojna tocząca się na Ukrainie i uciekająca przed nią fala uchodźców sprawiają, że Polacy zjednoczyli się w  niesieniu pomocy. Solidarność z Ukraińcami znalazła wyraz w wielu oddolnych inicjatywach, których skala i rozmach budzą wzruszenie i dumę. Po pierwszych dniach doraźnej i spontanicznej akcji przychodzi świadomość, że aby była ona efektywna trzeba ją skoordynować. Organy państwowe, instytucje pozarządowe, czy choćby Caritas, mają odpowiednie zaplecze, by móc magazynować, transportować i rozdysponować pomoc, tak aby nie dopuścić do jej zmarnowania, czy skierowania tam, gdzie aktualnie potrzeby są zaspokojone. Dlatego zachęcamy, aby swoją pomoc rzeczową i finansową przekazywać w formie zorganizowanej. 

MIEJSCA ZBIÓREK POMOCY RZECZOWEJ:

Zebrane artykuły można dostarczyć do ZAZ (Caritas) w Kielcach (ul. Wesoła 52 A) lub większe ilości do Magazynu Caritas w Kielcach, ul. Ściegiennego 499 (dawny Browar Belgia w Dyminach). 

JAKIE ARTYKUŁY PRZEKAZAĆ

CARITAS przyjmuje: 

-koce, 

-śpiwory, 

-żywność z długim terminem ważności, 

-bieliznę termoaktywną, 

-artykuły higieniczne, 

-środki czystości, 

-odzież moro. 

Nie zbieramy leków i odzieży używanej (https://www.gov.pl/web/zdrowie/apel-mz-gif-i-urpl-o-rezygnacje-z-indywidualnych-zbiorek-lekow-dla-walczacej-ukrainy).

WAŻNE!!!

Nie kupuj wielu różnych produktów w małej ilości sztuk. Zdecyduj się na jeden produkt w tzw. „wielopaku”, np. zbiorczym kartonowym pudełku czy zgrzewce. Ułatwi to wolontariuszom segregowanie, magazynowanie, zarządzanie transportem i rozdysponowanie zebranymi artykułami. POMAGAJ MĄDRZE!

WYBIERAJ POLSKIE PRODUKTY: KOD KRESKOWY rozpoczyna się od: "590"!

POMOC FINANSOWA:

Pieniądze pomogą w zakupie konkretnych artykułów, na które zostanie zgłoszone zapotrzebowanie, i których będzie brakować mimo zbiórki rzeczowe. Wsparcie finansowe można wpłacać na konto Caritas Diecezji Kieleckiej ING Bank Śląski 21 1050 1416 1000 0005 0011 58 11 z dopiskiem "pomoc dla Ukrainy". Większość środków Caritas DK przekaże do Caritas Polska, która nadzoruje akcję pomocową na dużą skalę, część pozostanie na działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy w regionie.

PRZYJMOWANIE RODZIN:

Caritas DK: „Prosimy zgłaszać rodziny, które chcą przyjąć uchodźców na adres sekretariat.kielce@caritas.pl. Podajemy imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, ilość osób. które chcą przyjąć i na jak długo. Na razie jest więcej zgłoszeń niż chętnych, gdyż zdecydowana większość osób z Ukrainy przyjeżdża do swoich rodzin i znajomych, ale fala uchodźców może się znacznie zwiększyć i potrzeby przyjęcia osób się zwiększą”.

RAZEM MOŻNA WIECEJ!

Zachęcamy także do wspierania się wzajemnie - niektórzy z nas pomagają znajomym czy rodzinie z Ukrainy: niech nie będą w tym sami! Zauważmy też lokalne inicjatywy w szkołach, czy instytucjach, które koordynują pomoc. W pobliżu naszego osiedla działa Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, którego dyrektor ksiądz Łukasz Zygmunt jeździ w tych dniach z pomocą na granicę i przyjął w progach prowadzonej przez siebie placówki uchodźców. Więcej informacji i kontakt w stronie DDN (https://ddn.org.pl/wesprzyj-uchodzcow-z-ukrainy-mieszkajacych-w-naszym-domu/).