Pierwszy odpust ku czci MB Nieustającej Pomocy

We wtorek 27 czerwca, w parafii pw. bł. J. Matulewicza bpa, odbył się po raz pierwszy odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jest to drugi z parafialnych odpustów (po tytularnym, przypadającym z racji wspomnienia patrona, 27 stycznia).

 

Ustanowiony został on na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej, w którym zezwala się:

"aby wszyscy wierni mogli z niebiańskich skarbców Kościoła uzyskać odpust zupełny, który będą mogli również ofiarować jako pomoc dla dusz wiernych w czyśćcu cierpiących, byleby prawdziwie pokutując, przystąpiwszy do spowiedzi i pokrzepiwszy się Komunią świętą, pobożnie nawiedzili jako pielgrzymi kościół parafialny pod wezwaniem Błogosławionego Jerzego Matulewicza i tam wzięli udział w sprawowaniu świętej liturgii

- w dniu 27 czerwca, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy 

albo przynajmniej przed obrazem Najświętszej Maryi Panny przez stosowny czas oddali się pobożnym rozmyślaniom, kończąc je Modlitwą Pańską, Składem Apostolskim, wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Błogosławionego Jerzego Matulewicza".
Także chorzy, czy starsi oraz z ci, którz innych ważnych powodów nie mogą nawiedzić kościoła na Ślichowicach w dniu uroczystości odpustowej, mogą uzyskać odpust zupełny
"wzbudziwszy w sobie obrzydzenie do jakiegokolwiek grzechu i zamiar spełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, przed jakimkolwiek świętym obrazem dołączą duchowo do sprawowanych świętych obrzędów lub pielgrzymek, ofiarując miłosiernemu Bogu swe modlitwy i cierpienia lub swe życiowe trudności".
Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest obecny w wielu parafiach naszej diecezji. Niemniej dla kieleckiej wspólnoty parafialnej pod wezwaniem bł. Jerzego Matulewicza jest o tyle ważny, że nieustająca nowenna została wprowadzona w naszej parafii na sposób stały już u jej zarania. Tym samym kult MB Nieustającej Pomocy na Ślichowicach jest niemal tak długi, jak długa jest historia parafii, rozpoczynająca się w 1991r.

 

 

 
Pierwszej uroczystości odpustowej ku czci MB Nieustającej Pomocy przewodniczył ks. kan. dr Adam Perz, Kanclerz Kurii diecezjalnej. Wygłosił on także słowo Boże, wyjaśniając wiernym m.in. ideę zyskiwania odpustów. 
Na zakończenie Eucharystii została poświęcona kaplica z mozaikami MB Nieustającej Pomocy i Jezusa Miłosiernego, w której w każdy środowy wieczór odprawiana jest nowenna.
 

 

 
Zapraszamy do uczestnictwa w Mszy św. o 18.00 w każdą środę oraz do wspólnego zanoszenia podziękowań i próśb do Matki Bożej w czasie nieustającej nowenny.