Dekoracja wielkopostna 2017

Drobne, czerwone kwiaty na wyschniętych gałazkach, niczym rany Chrystusa na drzewie krzyża... W naszym kościele i kaplicy pojawiły się już wielkopostne dekoracje. Mają one pozwolić nam dotrzeć w modlitewnej medytacji do istoty czterdziestodniowej pokuty. Zobaczcie je w detalach w naszej galerii, ale najlepiej... na żywo!

 

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego (OWMR) zawiera wskazówki dotyczące między innymi tego jak powinien wygladać wystrój kościoła. Znajdziemy tam również przepis mówiący o dekorowaniu ołtarza w okresie Wielkiego Postu:

... Zakazuje się przyozdabiać ołtarza kwiatami w okresie Wielkiego Postu. Wyjątek od tej zasady stanowią: Niedziela Laetare (4. niedziela Wielkiego Postu), uroczystości i święta... (OWMR, 305)

 Z tymi surowymi zasadami zgodna jest z całą pewnością nasza dekoracja. Jeśli nawet znajdują się tam drobne czerwone kwiaty, to z daleka wyglądają one bardziej niczym krople krwi, sączące się z ran Chyrtusa... Spełniają więc znakomicie swe zadanie, pozostając spójne z założeniami konwencji.

Pismo Święte, różaniec, "wdowi grosz", chleb i woda. Palmowa gałąź, kamienie, korona cierniowa, bicz, młotek. I drobne, czerwone kwiaty na wyschniętych gałazkach, niczym rany Chrystusa na drzewie krzyża... 

Zobacz w naszej galerii!